Sobotę 18.11 spędziliśmy w Ostródzie. Z tamtejszymi seniorami spotkaliśmy się w Sali Reprezentacyjnej miejscowego zamku. Wykłady rozpoczęły się od powitania gości przez wiceburmistrza Ostródy Pana Artura Gromko. W warsztatach wzięło udział 39 uczestników. Mimo mroźnej aury jedna z uczestniczek przyjechała na spotkanie rowerem, który został sprawdzony pod kątem technicznym i doposażony w elementy odblaskowe.   

Spotkanie poprowadził Mariusz Sztal, który przedstawił założenia cyklu: „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!”. Podkreślił on, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wyjaśnił zasady bezpiecznego poruszania się po przejściu dla pieszych. Udział w warsztatach wzięli także asp. sztab. Krzysztof Zworski oraz asp. Piotr Buczkowski z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie, którzy opowiedzieli o zasadzie ograniczonego zaufania oraz o wypadkach śmiertelnych na ostródzkich drogach. 

Dużym zainteresowaniem cieszyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzone przy użyciu fantomu i defibrylatora AED. Seniorzy przyznali, że przed warsztatami nie potrafiliby samodzielnie udzielić pomocy poszkodowanemu. Mamy nadzieję, że po naszych warsztatach to się zmieni! 

Po części wykładowej na dziedzińcu zamku seniorzy skorzystali z symulatora jazdy, na którym instruktor pokazał im, jakie zagrożenia czekają na nich na drodze i sprawdził czas reakcji każdego z nich. Zamkowy dziedziniec poza symulatorem jazdy gościł również symulator zderzeń przygotowany przez Żandarmerię Wojskową w składzie st. sierż. Tomasz Skierski oraz st. szer. Szymon Bacewicz. Przedstawiciele ŻW zaprezentowali działanie pasów bezpieczeństwa, a każdy z seniorów mógł je na własnej skórze odczuć. 

Dziękujemy za obecność i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.