W niedzielę 8.10 odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!”. Tym razem z 36 seniorami spotkaliśmy się w Kluczborku, na sali udostępnionej przez OSiR przy ul. Mickiewicza 10.

Na początku zajęć na sali przywitał uczestników Sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Dominik Grabowski. Podziękował seniorom za przybycie i rozdał im upominki, wśród których był m.in. przewodnik rowerowy po Opolszczyźnie. Pan Dominik przyjechał do nas w niedzielę w swoim wolnym czasie, co bardzo doceniamy i jesteśmy wdzięczni.

Część wykładową poprowadził ekspert BRD Mariusz Sztal. Na warsztatach obecni byli: asp. Krystyna Alaszewicz, mł. asp. Daniel Żurek oraz st. sierż. Mateusz Włodarczyk z Ogniwa Ruchu Drogowego KPP Kluczbork. Omówili oni liczne wypadki z udziałem rowerzystów, pieszych i kierowców powyżej 60 roku życia na lokalnych drogach. Wspomnieli oni m.in. o wypadku, w którym zginęła seniorka jadąca Fiatem 126p, a także o kolizji przy placu Niepodległości (senior rowerzysta został potrącony przez młodego motocyklistę) oraz wypadku na skrzyżowaniu ul. Byczyńskiej i Wyszyńskiego (potrącenie rowerzysty przez samochód). Policjanci zaapelowali o noszenie kasków, odblasków i kamizelek odblaskowych, które mogą uratować życia.

Podczas wykładu uczestnicy chętnie zadawali pytania do omawianych tematów, a wykład przerodził się w inspirującą dyskusję. W czasie zajęć poruszono m.in. takie temat jak: wpływ leków i alkoholu na percepcję, przepisy dotyczące kierowców, rowerzystów i pieszych, zmiany w przepisach ruchu drogowego, obowiązkowe wyposażenie roweru.

Tradycyjnie uczestnicy warsztatów mogli przeszkolić się w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu fantomu i AED. Ćwiczenia na defibrylatorze zainspirowały ich do tego stopnia, że zaczęli dopytywać, jak można uzyskać takie urządzenie od miasta.

Partnerem projektu był Wydział Żandarmerii Wojskowej Wrocław w składzie: st. kpr. Bartosz Kołtko i szer. Konrad Hylewicz. Dla uczestników warsztatów dostępny był również symulator jazdy, na którym mogli sprawdzić chociażby swój czas reakcji. Z powodu niesprzyjającej pogody tylko 8 uczestników spotkania przybyło na nie rowerami. Dziękujemy i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.