Sobotę, 7.10, spędziliśmy w Kędzierzynie-Koźlu, w Miejskim Ośrodku Kultury przy al. Jana Pawła II 27. W spotkaniu wzięło udział 93 seniorów, a aż 31 z nich przyjechało na rowerach. Miasto to ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę rowerową, a mieszkańcy mogą korzystać z licznych ścieżek rowerowych. 
 
Uczestników przywitał Sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – Dominik Grabowski, który podziękował seniorom za przybycie i rozdał im upominki. Wśród gadżetów, które otrzymali uczestnicy warsztatów, znalazł się przewodnik rowerowy po Opolszczyźnie, który okazał się bardzo trafionym prezentem i – mamy nadzieję – będzie często używany przez tamtejszych seniorów. 


Wykład tradycyjnie już poprowadził ekspert BRD – Mariusz Sztal, który do rozmowy zaprosił mł. asp. Dominika Boreckiego z WRD KPP Kędzierzyn-Koźle. Opowiedział on m.in. o wypadkach i kolizjach na lokalnych drogach z udziałem seniorów, takich jak np. potrącenie seniorki przez rowerzystkę na ul. Kozielskiej. Uczestnicy wykładu jako inne problematyczne dla nich miejsce wskazali przejście dla pieszych pod wiaduktem koło stacji kolejowej – tam problem mają głównie seniorzy przemieszczający się rowerami. 

W czasie warsztatów poruszono m.in. kwestię zmiany w przepisach dotyczących pieszych, wpływu leków i alkoholu na percepcję, znaczenia regularnych badań, obowiązkowego wyposażenia roweru i wiele innych. Seniorzy chętnie uczestniczyli w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu fantomu i defibrylatora AED. Po ćwiczeniach uczestnicy przyznali, że użycie fantomu i defibrylatora nie jest tak trudne, jak wcześniej sądzili. 
 
Partnerem projektu był oddział Żandarmerii Wojskowej w Opolu w składzie: chor. Krystian Rzepka i sierż. Przemysław Biernacki. Dla uczestników przygotowali oni slalom, który mieli pokonać w „alkogoglach” i „narkogoglach”. Do dyspozycji seniorów dostępny był również symulator jazdy, na którym mogli sprawdzić chociażby swój czas reakcji. Dziękujemy za udział w spotkaniu i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.