Akcja „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!” zawitała do małopolskiego Gdowa. W piątek, 29.09 spotkaliśmy się w tamtejszym Centrum Kultury, które mieści się przy ul. Krakowskiej 398. 
  
Seniorzy rozpoczęli spotkanie od wykładu eksperta ruchu drogowego, który przypomniał uczestnikom o noszeniu elementów odblaskowych, zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Podkreślił on, że: „Widzieć, a być widzianym to ogromna różnica”, a elementy odblaskowe mogą uratować komuś życie. Ważną rolę podczas spotkania odegrał także asystent ruchu drogowego KPP Wieliczka – mł. asp. Roman Kulig, który opowiedział o lokalnych niebezpiecznych miejscach. W szczególny sposób wskazał on na Drogę Krajową nr 94, na której zdarzają się częste wypadki drogowe, także z udziałem seniorów. Ważnym gościem był także Zastępca Wójta, a tym samym przewodniczący Gminnej Rady BRD – Grzegorz Piętak, który przedstawił plan Gminy na stworzenie ścieżek rowerowych, mających na celu poprawę bezpieczeństwa wśród rowerzystów. To ucieszyło wielu uczestników, gdyż aż 16 z 39 seniorów biorących udział w spotkaniu przyjechało na rowerach. 
  
W spotkaniu uczestniczył i przywitał uczestników warsztatów Tomasz Tomala, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury, który podziękował im za tak liczne przybycie. Przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej w składzie plut. Bartłomiej Zagrobelski oraz szer. Dawid Janicki pokazali uczestnikom wpływ, jaki wywierają narkotyki, leki i alkohol na organizm. Do eksperymentu użyli „alkogogli” i „narkogogli”. 
  
Uczestnicy mieli okazję nie tylko zdobyć cenną wiedzę, ale także doświadczenie – mogli korzystać bowiem z symulatora jazdy. Nowe doświadczenie mogli także zdobyć w szkoleniu z zasad pierwszej pomocy przedmedycznej, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy poznali zasady zachowań w sytuacjach nagłych, takich jak wypadki samochodowe i konieczność użycia defibrylatora AED. Partnerem projektu była Gminna Rada BRD, której przedstawiciele przygotowali dla seniorów oraz ich wnuków liczne upominki. Dziękujemy za uczestnictwo i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.