10 listopada warsztaty z cyklu „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!” odbyły się w Aleksandrowie Łódzkim. Seniorzy spotkali się w świetlicy aleksandrowskiej Rady Seniorów przy ul. Konopnickiej. W spotkaniu uczestniczyło 37 uczestników, jednak z powodu niesprzyjającej aury tylko 2 osoby przyjechały rowerami.  
   
Spotkanie rozpoczął Maciej Wisławski – ambasador akcji, który serdecznie powitał zgromadzonych gości i podziękował im za przybycie. Opowiedział on o celach akcji, swoich doświadczeniach w motosporcie i miejscach na drogach, które są najbardziej niebezpieczne dla seniorów. W swoim wystąpieniu nawiązał on do filmu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, dotyczącego kampanii w zakresie poprawy BRD.  

W prelekcji udział wzięli również przedstawiciele Policji – asp. Łukasz Krzemień z KPP Zgierz oraz Żandarmerii Wojskowej: plut. Łukasz Bętkowki i szer. Adam Kalwinek. Asp. Krzemień poruszył temat lokalnych zagrożeń BRD. Podkreślił, że dość często dochodzi do potrąceń z udziałem osób starszych, a konsekwencje zdrowotne z pozoru drobnych wypadków wychodzą po czasie. Informował też o innych zagrożeniach i apelował o zachowywanie ostrożności w ruchu drogowym.  
   
Do wspólnej dyskusji na temat sytuacji omawianych w prezentowanych materiałach filmowych zachęcił uczestników Krzysztof Wójcik – ekspert BRD. Przybliżył on także problem nietrzeźwych kierowców, wyjaśniając w jaki sposób alkohol zaburza postrzeganie i ogranicza czujność. O problemie alkoholowym, który doprowadził do tragedii na drodze, opowiedział Łukasz – sprawca wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Seniorzy zadawali szczegółowe pytania dotyczące uzależnienia i sposobu na jego pokonanie.  

Tradycyjnie seniorzy mieli okazję wziąć udział w szkoleniu z zasad pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu defibrylatora AED. Mogli także skorzystać z symulatora jazdy, pomagającego zareagować na wirtualne zagrożenia na drodze, a także symulatora dachowania, dzięki któremu dowiedzieli się, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa i jakie są konsekwencje niewłaściwie zapiętych pasów.  
   
Po zakończeniu warsztatów seniorzy otrzymali certyfikaty uczestnictwa. Dziękujemy za udział i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.