W środę, 27 września 2017 r., odbył się Warsztat Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta.

Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie są najczęstsze wykroczenia popełniane wśród osób z pokolenia 60+ na terenie Bielska-Białej oraz jaki jest ogólny stan bezpieczeństwa ruchu drogowego na obszarze miasta. Wskazano tutaj m.in. na brak stosowania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmroku, na przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, na nieprzestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości oraz na jazdę bez włączonych świateł.

Podczas dyskusji z przedstawicielem Policji, mł. asp. Iloną Michalczyk, z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej seniorzy zwracali uwagę na miejsca, które ich zdaniem są niebezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pani aspirant poinformowała, że część miejsc o których wspominają uczestnicy są znane Policji i monitorowane np. poprzez patrole lub punkty pomiaru (kontroli) prędkości. Ponadto seniorzy dowiedzieli się, że mogą dokonywać również zgłoszeń takich miejsc przez internet za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest monitorowana przez Policję.

– Czuję się bardzo niebezpiecznie. Często chodzę z wnuczkiem i zawsze to dziecko trzymam mocno przy tej stronie, nieraz aż mi mówi babciu rowem, no ale ja mu mówię tak trzeba bo auta tu jeżdżą jak szaleńcy – mówi Pani Grażyna, uczestniczka warsztatu. – Wiele wątpliwości zostało tutaj rozwianych – dodaje.

Następnie uczestnicy warsztatu zapoznali się z wzorcowymi postawami i zachowaniami seniora kierowcy, rowerzysty i pieszego oraz z konsekwencjami nieprzestrzegania przepisów. Przypomniano im jednocześnie o obowiązujących przepisach i zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w tym m.in. jakie jest obowiązkowe wyposażanie roweru, jak prawidłowo wykonywać manewr skrętu w lewo na drodze jednokierunkowej i dwukierunkowej czy że należy ustąpić pierwszeństwa autobusowi włączającemu się do ruchu z przystanku autobusowego.

Uczestnicy warsztatu mieli też okazję dowiedzieć się kiedy, jak i po co stosować elementy odblaskowe. Pokazano im też porównanie jak widać pieszego wieczorem bez elementów i z elementami odblaskowymi.

Na koniec szczególną uwagę seniorów zwrócono na zmiany zachodzące w organizmie wraz z wiekiem, m.in. na zaniki pamięci, zawroty głowy, skutki migreny, czy ograniczenia ruchowe osób starszych. Zwracano też uwagę na to, jak ważne są m.in. okresowe badania wzroku, słuchu, koncentracji, koordynacji ruchowej, czy zdolności do szybkiej reakcji oraz że osoba z pokolenia 60+ powinna starać się być aktywna zarówno umysłowo, jak i fizycznie, a w tym uczęszczać na różnego rodzaju wydarzenia, spotkania lub zajęcia ruchowe.

Uczestnicy dowiedzieli się także na co zwracać uwagę podczas stosowania różnych leków i preparatów ziołowych. W czasie warsztatu podkreślono jak ważna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą oraz czytanie ulotki. Zwrócono także uwagę seniorów na to aby informowali swoich lekarzy o tym jakie leki i inne medykamenty stosują, ponieważ niewykluczone jest,  że nastąpi między nimi jakaś interakcja, która może powodować np. zaburzenia koncentracji lub osłabienia co będzie miało wpływ np. na zdolność kierowania pojazdem czy poruszania się pieszo.

Wszyscy uczestnicy Warsztatu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego otrzymali opaski samozaciskowe i inne elementy odblaskowe.