4 października 2017 r. w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Kownackiej w Żychlinie zakończyły się Warsztaty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ramach Akcji edukacyjno-informacyjnej pod hasłem „60+ bezpieczni w ruchu drogowym”.

Ostatni Warsztat BRD cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony seniorów kierowców, rowerzystów i pieszych z Żychlina, którzy wraz z Panią Dyrektor – Ewą Andrzejewską niesamowicie miło przywitali Akcję 60+ bezpieczni w ruchu drogowym w progach Biblioteki. 

Podczas Warsztatu funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Kutnie sierżant sztabowy Aneta Kowalska przypomniała seniorom wzorcowe postawy i zachowania na drodze, natomiast dzielnicowy z Komisariatu Policji w Żychlinie aspirant sztabowy Grzegorz Wasilewski zachęcał do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.

Kiedy seniorzy rowerzyści zdobywali wiedzę uczestnicząc w prelekcjach, ich pojazdy przechodziły przeglądy techniczne w warsztacie rowerowym, w trakcie których uzupełniano też obowiązkowe oświetlenie pozycyjne przednie i tylne oraz elementy odblaskowe. We wszystkich rowerach sprawdzono ciśnienie w oponach i w razie potrzeby uzupełniono powietrze oraz dokonano niezbędnych regulacji.

Przerwa kawowa była natomiast okazją do skorzystania z dwóch rodzajów alkogogli, symulujących spożycie alkoholu w ilości odpowiadającej ok. 1 i 2 promilom. Uczestnicy Warsztatu chętnie korzystali z atrakcji próbując pokonać przygotowany tor przeszkód. Seniorzy zgodnie przyznawali, że w takim stanie zarówno prowadzenie pojazdów, jak i poruszanie się po drogach w roli pieszego stanowczo zagraża bezpieczeństwu własnemu i innych uczestników ruchu oraz jest, łagodnie mówiąc, nieodpowiedzialne i powinno być surowo karane.

Uwagę kierowców, rowerzystów i pieszych zwrócono też w stronę zagadnień zdrowotnych, w tym badań okresowych i zmian zachodzących wraz z wiekiem oraz możliwych efektów ubocznych przyjmowanych leków. Poruszano zagadnienia współodpowiedzialności i współuczestnictwa na drodze wszystkich uczestników ruchu oraz przypomniano o urządzeniach i technologiach służących poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tradycyjnie, każdy uczestnik spotkania otrzymał kamizelkę i opaski odblaskowe oraz ściągi i wlepy bezpieczeństwa, a z opinii uczestników wynika, że warsztat dostarczył im ogromną dawkę wiedzy i informacji połączonych z nauką przez zabawę z alkogoglami.

Galeria zdjęć z wydarzenia