W Kopalni o bezpieczeństwie w ruchu drogowym
W środę, 20 września 2017 r., odbył się kolejny Warsztat Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tym razem Akcja 60+ zawitała do miejscowości Kopalnia w Gminie Konopiska.
Warsztat rozpoczęła starsza sierżant Beata Witos z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Pani sierżant omówiła najczęstsze wykroczenia popełniane przez seniorów w powiecie częstochowskim, do których zalicza się: poruszanie się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym bez odblasku umieszczonego w sposób widoczny dla kierujących, przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, czy nagminne przekraczanie dopuszczalnej prędkości. Pani sierżant przytoczyła też dane statystyczne dotyczące zdarzeń drogowych z udziałem seniorów w powiecie częstochowskim.
Następnie, uczestnicy warsztatu zadawali przedstawicielowi Policji wiele pytań, a w tym m.in.: jaka jest obecnie dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym, czy i kiedy rowerzysta może poruszać się chodnikiem oraz kto powinien używać elementów odblaskowych. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., że: dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h (w godzinach od 5.00 do 22.59), a od godziny 23.00 do 4.59 dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym wynosi 60 km/h; rowerzysta może wyjątkowo poruszać się rowerem po chodniku jeśli: opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat jadącym na rowerze, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty lub brakuje wydzielonej drogi dla rowerów wzdłuż drogi po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości; natomiast elementy odblaskowe ma obowiązek stosować każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
Uczestnicy warsztatu wskazywali też na wiele, różnych nieprawidłowych zachowań, w tym uczestników ruchu drogowego, które sami dostrzegają. Pani sierżant zwróciła uwagę uczestników na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa – zachęcając jednocześnie do korzystania z niej. Dzięki mapie zagrożeń, użytkownicy Internetu mogą anonimowo, sami nanosić informacje dotyczące przestępstw, wykroczeń i zagrożeń, które w ich odczuciu negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa, jak i uzyskać informacje o zagrożeniach występujących np. w pobliżu danej lokalizacji. Mapa zagrożeń dostępna jest na stronie Policji www.policja.pl
Następnie mgr inż. Mirosław Wojciechowski omówił wzorcowe postawy i zachowania na drodze seniora kierowcy, seniora rowerzysty i seniora pieszego oraz konsekwencje nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Przypomniał też w jakich sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się również m.in.: kiedy, jak i po co stosować elementy odblaskowe; jak różnego rodzaju leki i preparaty mogą wpływać na zdolność kierowania pojazdami, czy i jakie zmiany zachodzą wraz z wiekiem, które seniorzy kierowcy, rowerzyści i piesi powinni wziąć pod uwagę.
Na zakończenie Warsztatu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wszyscy uczestnicy otrzymali opaski samozaciskowe, kamizelki i inne elementy odblaskowe oraz ściągi i wlepy bezpieczeństwa, a w pięciu rowerach uzupełniono brakujące oświetlenie.