Relacja z Warsztatu BRD w Czechowicach-Dziedzicach
We wtorek, 19 września 2017 r., w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, odbył się Warsztat Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Jako pierwsza zabrała głos mł. asp. Ilona Michalczyk, asystent Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku – Białej, która w swym wystąpieniu zwracała szczególną uwagę seniorów na sposób w jaki poruszają się po drogach – często zapominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa (np. przechodząc przez jezdnię w niedozwolonych miejscach, czy przechodząc na ukos co wydłuża ich obecność na jezdni). Pani aspirant zwracała też uwagę, na fakt że to właśnie osoby dorosłe powinny dawać dobry przykład młodszemu pokoleniu.
Obecność przedstawiciela Policji zachęciła uczestników warsztatu do wielu pytań, w których poruszano zarówno sprawy lokalne, takie jak jeżdżenie rowerzystów pod prąd na drogach jednokierunkowych zlokalizowanych w Czechowicach-Dziedzicach, jak i te które dotykały powszechnie obowiązujących przepisów np. kiedy rowerzysta może poruszać się chodnikiem, a kiedy nie.
Następnie głos zabrał mgr inż. Mirosław Wojciechowski, który omówił wzorcowe postawy i zachowania seniora kierowcy, seniora rowerzysty i seniora pieszego oraz konsekwencje nieprzestrzegania przepisów. Przypominając jednocześnie o obowiązujących przepisach i zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w tym m.in. jak prawidłowo wykonywać manewr skrętu w lewo oraz na co zwracać uwagę przy wyprzedzaniu.
Uczestnicy warsztatu mieli też okazję dowiedzieć się kiedy, jak i po co stosować elementy odblaskowe. Pokazano im też porównanie jak widać pieszego wieczorem bez elementów i z elementami odblaskowymi.
Pod koniec warsztatu głos zabrała magister Ewa Kustwan-Mróz, psycholog, specjalizująca się w psychologii klinicznej medycznej, która bardzo szeroko omówiła zmiany zachodzące w organizmie wraz z wiekiem. W swym wystąpieniu zwracała uwagę m.in. na zaniki pamięci, zawroty głowy, skutki migreny, czy ograniczenia ruchowe osób starszych. Pani magister podkreśliła, jak ważne są m.in. okresowe badania wzroku, słuchu, koncentracji, koordynacji ruchowej, czy zdolności do szybkiej reakcji oraz że osoba z pokolenia 60+ powinna starać się być aktywna zarówno umysłowo, jak i fizycznie, a w tym uczęszczać na różnego rodzaju wydarzenia, spotkania lub zajęcia ruchowe.
Uczestnicy dowiedzieli się także na co zwracać uwagę podczas stosowania różnych leków i preparatów ziołowych. W czasie warsztatu podkreślono jak ważna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą, czy czytanie ulotki. Zwrócono także uwagę seniorów na to aby informowali swoich lekarzy o tym jakie leki i inne medykamenty stosują, ponieważ niewykluczone jest, że nastąpi między nimi jakaś interakcja, która może powodować np. zaburzenia koncentracji lub osłabienia co będzie miało wpływ np. na zdolność kierowania pojazdem.
Wszyscy uczestnicy Warsztatu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego otrzymali opaski samozaciskowe, kamizelki i inne elementy odblaskowe. Ponadto w jednym rowerze uzupełniono brakujące oświetlenie.