Wasilków – Uczestnictwo w warsztatach jest niezwykle wartościowym doświadczeniem 12/11/2024
12 listopada 2024 roku w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Faworyt przy ulicy Romana Dmowskiego 19 w Wasilkowie odbyły się ostatnie warsztaty w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczni 60+”.
Wykład poprowadził ekspert BRD Krzysztof Kozłowski. Z ramienia Policji w prelekcji Krzysztofa Kozłowskiego wspierała asp. szt. Magdalena Szwatro z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Podczas wykładu poruszono tematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, problem nadmiernej prędkości, konieczność korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz korzystanie z elementów odblaskowych.
asp. szt. Magdalena Szwatro poruszyła problem skutków społecznych zdarzeń drogowych. W tym celu odtworzono nagrania osób, które w wypadkach drogowych straciły osoby sobie najbliższe oraz wypowiedź osoby-sprawcy zdarzenia drogowego, który spowodował wypadek drogowy, w którym zginęły dwie osoby i w czasie przeprowadzania rozmowy odsiadywał karę pozbawienia wolności za spowodowany wypadek.
Seniorzy zostali poinformowani o akcji „Twoje Światła-Nasze Bezpieczenstwo„. asp. szt. Magdalena Szwatro podała terminy w jakich każdy kierujący będzie mógł bezpłatnie na wybranych stacjach kontroli pojazdów sprawdzić ustawienie świateł w swoim pojeździe. Jest to niezwykle ważne szczególnie teraz kiedy mamy tak zmienne warunki atmosferyczne i szybciej zapada zmrok. Pani Magdalena zachęcałam seniorów do skorzystania z tej akcji już w najbliższą sobotę.
Na uczestników czekał symulator dachowania, czasu reakcji, zderzeń, bezpieczniej jazdy, alkogogle i narkogogle. Uczestnicy chętnie korzystali z symulatorów. Instruktorzy przypomnieli seniorom jak prawidłowo zapinać pasy, jak zabezpieczać przewożone przedmioty w kabinie kierowcy aby podczas zdarzenia drogowego nie narazić się na dodatkowe uszkodzenia ciała. Symulator dachowania spełnił swoją rolę, pokazując, że podczas wypadku bez pasów nasze szanse na przeżycie maleją.
Uczestnicy pod okiem instruktorów z ODTJ Faworyt mieli możliwość w warunkach specjalnych m. in. porównać drogę hamowania pojazdu przy różnych prędkościach, wprowadzić auto w nadsterowność i podsterowność, sprawdzić własne możliwości jako kierowca, spróbować hamowanie na śliskiej nawierzchni połączone z ominięciem przeszkody. Dzięki tym zajęciom seniorzy dowiedzieli się jak omijać nagle pojawiające się przeszkody na drodze i efektywnie unikać poślizgów. Seniorzy wyrażali ogromne zadowolenie i uznanie dla szkolenia przeprowadzonego na płycie. Byli pod wrażeniem zarówno jego profesjonalizmu, jak i sposobu przekazywania wiedzy, co sprawiło, że uczestnictwo było dla nich niezwykle wartościowym doświadczeniem. Podkreślali, że szkolenie było dobrze zorganizowane i przemyślane, dzięki czemu czują się zmotywowani do dalszego rozwijania swoich umiejętności.
Uczestnicy z chęcią korzystali z badań profilaktycznych, które zostały zaplanowane w ramach strefy zdrowia. Uczestnicy warsztatów bezpłatnie wykonali podstawowe badania profilaktyczne tj.: pomiar ciśnienia krwi, badanie poziomu cukru we krwi, badanie wzroku przy użyciu tablic poziomu ostrości wzroku oraz tablic rozróżniania barw oraz odbył się warsztat z elementami pierwszej pomocy.
Na koniec spotkania każdemu uczestnikowi został wręczony certyfikat oraz odblaski od Policji. Uczestnikom został udzielony instruktaż w jaki sposób należy nosić odblaski aby spełniały swoją funkcję. Przy wręczaniu odblasków Pani Magdalena przypomniała założenia akcji „EkoWidoczny-EkoBezpieczny – drugie życie odblasków„. Akcja skierowana jest do mieszkańców woj. podlaskiego i ma na celu zarówno edukację jak też praktyczne (doraźne) wsparcie naszego regionu w zdobywaniu „odblasków” oraz dzielenia się ich nadmiarem z innymi. Akcja skierowana jest do wszystkich mieszkańców naszego województwa ze szczególnym zwróceniem uwagi na dzieci i młodzież szkolną, ponieważ jest ważnym krokiem w poprawie bezpieczeństwa w drodze do/z -szkoły/domu.
W ramach akcji w każdej z komend miejskich i powiatowych na terenie woj. podlaskiego oraz w komendzie wojewódzkiej Policji w Białymstoku ustawione zostały pojemniki, gdzie każda osoba w przypadku posiadania w nadmiarze elementów odblaskowych tj. kamizelki, zawieszki, breloczki, opaski może wrzucić „nadmiarowy” odblask z myślą o tych, którzy tych odblasków nie mają. Poprzez policjantów, w ten sposób zebrane odblaski trafią do mieszkańców woj. podlaskiego, którzy poruszają się w przestrzeni drogowej bez wymaganych elementów. Każda z osób, która nie posiada odblasków – może również przyjść i taki odblask otrzymać w komendzie. Zapraszamy do akcji „EkoWidoczny-EkoBezpieczny – drugie życie odblasków”.
Dziękujemy za przybycie mediom Polskiego Radia Białystok.
Partnerem akcji jest Żandarmeria Wojskowa i Policja.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w warsztatach i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.