W ramach akcji „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie” spotkaliśmy się z seniorami z Wałcza. Jak pokazują ubiegłoroczne statystyki wypadkowości, w powiecie wałeckim wydarzyło się aż 10 wypadków z pieszymi powyżej 60 roku życia, w których zginęło dwóch seniorów, a ośmiu zostało rannych. Do tych właśnie statystyk nawiązał nadkomisarz Arkadiusz Górecki – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. “Piesi tracą życie na przejściach, ponieważ traktują pasy jako strefę w 100% bezpieczną. W rzeczywistości tak nie jest.” – mówił nadkomisarz. „Wtedy, gdy wyłączamy czujność nie zachowując szczególnej ostrożności, jesteśmy narażeni na wielkie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Pamiętajmy – ludzie popełniają błędy. Kierowcy pojazdów w rejonie przejść dla pieszych także. Gdy zawczasu dostrzeżecie Państwo ich błąd, będziecie w stanie oddalić niebezpieczeństwo”.

„Ważna jest też Państwa kondycja psychofizyczna” – wyjaśniał drugi z prelegentów – Mariusz Sztal. „Powinniście Państwo pamiętać, że refleks wraz z wiekiem staje się słabszy, wolniej reagujemy na bodźce z zewnątrz, w tym, na zagrożenia drogowe.” – dodał. „Warto jest, byście Państwo mieli tego świadomość i regularnie kontrolowali stan swojego zdrowia” – zakończył ekspert.

Na koniec części wykładowej, każdy z seniorów mógł sprawdzić swój refleks na podstawie badania czasu reakcji oraz ostrość swojego wzroku, korzystając z tablic okulistycznych. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się również tablice Ishihary sprawdzające postrzeganie barw – zielonej i czerwonej.