Na spotkanie z seniorami w kujawsko-pomorskim Świeciu przyjechali st. sierż. Marcin Ignatowski z lokalnej Komendy Powiatowej Policji oraz Mariusz Sztal, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z Warszawy. W rozmowach podczas spotkania, grupa seniorów pytała z uśmiechem naszych ekspertów: „Czy Panowie o bezpieczeństwie na drodze rozmawiacie tylko w salach wykładowych, czy też potraficie z dobrym przesłaniem wyjść wprost do ludzi?”.

„Zależy nam, aby dotrzeć do jak największej grupy seniorów i móc porozmawiać z nimi na tematy bezpieczeństwa drogowego w regionie. Jeżeli mielibyśmy taką szansę, śmiało możemy wyjść poza schemat sali wykładowej” – odpowiadali nasi eksperci. Skoro słowo się rzekło, to lokalni seniorzy zaproponowali kontynuowanie rozmów o bezpieczeństwie drogowym na zewnątrz, „ściągając” przy tym dodatkowych kilkanaście osób w wieku 60+.

St. sierż. Marcin Ignatowski przypomniał o statystykach wypadkowości seniorów z 2018 roku. „W naszym powiecie zdarzyło się 9 wypadków z udziałem osób po 60 roku życia. Zginęło w nich 4 seniorów, a 10 zostało rannych” – podkreślał policjant. Zwrócił się także do obecnych rowerzystów: “Korzystajcie Państwo z infrastruktury rowerowej, którą oferuje miasto. Nie lekceważcie obowiązujących przepisów, a bezpiecznych będzie mnóstwo uczestników poruszających się na drogach. Postępujcie tak nie tylko u siebie, ale także goszcząc w innych miastach.”

Mariusz Sztal odniósł się do predyspozycji psychofizycznych seniorów do kierowania pojazdem. „Każdy z Państwa posiadając dokument prawa jazdy kat. B może poruszać się autem osobowym po drodze. Proszę pamiętać jednak, że wraz z wiekiem predyspozycje psychofizyczne maleją, a tym samym czas reakcji na zagrożenia wydłuża się. Miejcie Państwo to na uwadze, za każdym razem, gdy siadacie za kierownicę pojazdu”.

Zapowiedź spotkania dostępna na portalu naszemiasto.pl sprawozdanie ze spotkania natomiast na stronie powiatu.