14 sierpnia 2019 r. zrealizowaliśmy kolejne spotkanie warsztatowe w ramach akcji „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”. Tym razem z osobami 60+ spotkaliśmy się w Kłodzku.

Prowadzący spotkanie ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego Mariusz Sztal, zwrócił uwagę, iż to właśnie tutaj w roku 2018 wystąpił najwyższy w powiecie wzrost liczby seniorów – rowerzystów i pieszych, którzy stali się ofiarami wypadków komunikacyjnych. Poruszył także ważne sprawy związane z bezpieczeństwem drogowym, wskazując potencjalne zagrożenia oraz dając przykłady skutecznych rozwiązań. „Błędy popełniają i kierujący i piesi, ale mimo to, każdy z Państwa ma realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa drogowego. Wiedza na temat mogących wystąpić na drodze zagrożeń i sposobach ich unikania, będzie dodatkowym atutem w tych działaniach” – mówił ekspert.

Uczestnicy podkreślali, iż przyjęta formuła analizy zagrożeń na podstawie filmów przygotowanych na potrzeby akcji jest doskonałym wyborem. Seniorzy skorzystali z symulatora decyzyjnego czasu reakcji, mogąc się przekonać czy ich refleks jest jeszcze na właściwym poziomie. Sprawdzili także ostrość swojego wzroku i skuteczność rozróżniania barw – zielonej i czerwonej z pomocą tablic okulistycznych. Po zakończonym spotkaniu otrzymali elementy odblaskowe i certyfikaty uczestnictwa.