Także do Gryfic udało nam się zaprosić Filipa Gregę – laureata nagrody stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego – dla osoby, która w szczególny sposób przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

Wcześniej nasz gość, w ramach akcji „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”, rozmawiał z uczestnikami spotkania w Stargardzie na tematy sprawności psychofizycznej seniorów i jej wpływu na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a dzień wcześniej mówił o tym na antenie Twoje Radio Stargard 90,3 FM. Podczas spotkania w Gryficach, skupił się na niezachowywaniu przez seniorów szczególnej ostrożności, w sytuacjach, które takowej ostrożności wymagają. “Wiemy, że na drogach nie zawsze jest bezpiecznie, a jednak, mimo tej świadomości często nie zachowujemy właściwej ostrożności” – rozpoczął. „Wypadki wynikają w większości z ludzkich błędów, a że świat nie jest idealny – będą one występowały nadal. Możemy jednak, wykorzystując posiadaną wiedzę – zmniejszyć ich liczbę na naszych drogach. Jak to osiągnąć? – opowiedzą pozostali eksperci” – zakończył Filip Grega.

Mariusz Sztal – ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego podtrzymał tematykę, prezentując filmy dedykowane spotkaniu. Pokazał w nich niepożądane zachowania seniorów w ruchu drogowym i możliwe konsekwencje takich działań. Dyskutował z uczestnikami na temat zaobserwowanych sytuacji, dopytywał o przemyślenia, a przede wszystkim przestrzegał przed konkretnymi zachowaniami i dawał rady, jak niebezpieczeństw skutecznie unikać.

Zachodniopomorscy policjanci podsumowali ubiegłoroczne statystyki wypadkowości w powiecie gryfickim. Zwracali przy tym uwagę na konkretne miejsca w infrastrukturze Gryfic, gdzie należy zachować wzmożoną czujność.

Po części warsztatowej, seniorzy chętnie sprawdzali swój czas reakcji na zagrożenia, korzystając z udostępnionej aparatury. Uczestnicy spotkania, którzy przyjechali rowerem, odbierali swoje jednoślady skontrolowane technicznie i doposażone w elementy wyposażenia obowiązkowego.

Sprawozdanie ze spotkania i zdjęcia dostępne na portalu powiatu.