W dniu 18 lipca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Brzesku odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu seniorów na drodze w powiecie brzeskim.

Zebranych słuchaczy powitał Pan Wicestarosta Maciej Podobiński. O poziomie bezpieczeństwa na brzeskich drogach mówili Policjanci Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku Panowie aspirant Winicjusz Polek oraz mł. aspirant Paweł Pater. Opowiedzieli o tym, co istotne dla pieszych uczestników ruchu, ale też tych, którzy poruszają przy pomocy rowerów, czy też kierują samochodami. Dużą uwagę zarówno Policjanci, jak i główny Prelegent Mariusz Sztal, poświęcili na omówienie bezpiecznego poruszania się pieszych po drogach, gdyż ten sposób uczestnictwa w w ruchu drogowym sprawia największe problemy i ma największy wpływ na ich bezpieczeństwo. Pieszy nie jest chroniony niczym i w konfrontacji z pojazdem nie ma żadnych szans.

Młodszy asp. Paweł Pater mocno akcentował, że każdy pieszy powinien zachować szczególną uwagę, nawet jeśli ma pierwszeństwo na drodze. Pogadankę zakończył zdaniem: “Miałem rację, wszedłem na jezdnię, co z tego skoro teraz leżę w szpitalu”. Przewrotne zdanie, ale oddające sens tego, że nie tylko pierwszeństwo, ale i zdrowy rozsądek są potrzebne do bezpiecznego poruszania się po drogach.

W czasie spotkania uczestnicy mogli sprawdzić, jak zwykle, swój refleks przy użyciu analizatora czasu reakcji, czy też jakość widzenia przy pomocy tablic okulistycznych czy też testów Ishikary. Po spotkaniu wszyscy otrzymali prezenty od Pana Wicestarosty, jak również certyfikaty uczestnictwa w seminarium oraz elementy odblaskowe poprawiające widoczność, a tym samym bezpieczeństwo pieszych na drodze. Seniorzy, którzy na spotkanie przybyli rowerami, odebrali je po spotkaniu z kompletnym obowiązkowym wyposażeniem, które uzupełniał nasz technik.