We wtorek 2 października przyjechaliśmy z naszą akcją do stolicy. Dzięki gościnności Urzędu Dzielnicy Ursynów, mieliśmy możliwość zaprosić stołecznych seniorów do przestronnej sali konferencyjnej. Blisko 60 uczestników przyjechało do nas nie tylko z Ursynowa, ale również z innych dzielnic Warszawy. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Rafał Grodzicki i Robert Zawadka. W ramach działań dla bezpieczeństwa drogowego, przekazali uczestnikom spotkania zestawy elementów odblaskowych.

O statystykach wypadkowości na stołecznych drogach mówiła podkomisarz Katarzyna Mac. Zwracała przede wszystkim uwagę na jedne z najczęściej występujących zagrożeń powodowane przez seniorów, czyli nieostrożne wejście na jezdnię. Przestrzegała osoby przed zaniechaniem ostrożności na drodze.

Do żywej dyskusji wciągnął seniorów ekspert ruchu drogowego Mariusz Sztal. Zaprezentował przygotowane specjalnie do naszej akcji filmy, pokazujące prawidłowe i nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Zwrócił szczególną uwagę na najistotniejszy element w procesie edukacji, czyli dawanie właściwego przykładu dzieciom przez rodziców i dziadków. Omawiał tym samym konsekwencje, jakie może rodzić dawania złego przykładu.

Panel dotyczący trybu życia seniorów poprowadził Mistrz Europy w Ratownictwie Medycznym Marcin Borkowski. Poruszał wiele aspektów, które zapadły w jego pamięć podczas blisko 30-letniej pracy w wyjazdowym zespole ratowniczym. Zwracał uwagę na temat kondycji seniorów, wpływu wieku na postrzeganie i ocenę sytuacji na drodze, podkreślał znaczenie prawidłowego odżywiania i nawadniania organizmu. Na koniec, wraz ze swoim zespołem zaprezentował zebranym zasady postępowania w przypadku osoby, u której wystąpił nagły atak padaczki. Tempo działania, precyzja i klarowny opis wykonywanych czynności zostały nagrodzone przez uczestników gromkimi brawami.