Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta w Żaganiu spotkaliśmy się, 26 września, z lokalnymi seniorami w Pałacyku przy ul. Jana Pawła II. Jako że temperatura nie przekraczała 5 stopni, przybyłych gości powitaliśmy gorącą kawą i herbatą.

Nadkomisarz Artur Chorąży z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, wyjaśnił wszystkim dlaczego w województwie lubuskim to właśnie Żagań został miastem wybranym do przeprowadzenia naszej akcji. Zwrócił uwagę, iż to właśnie tutaj wystąpił wzrost liczby seniorów rowerzystów i pieszych, którzy stali się ofiarami wypadków komunikacyjnych. Nadkomisarz dawał uczestnikom cenne wskazówki dotyczące zachowań na drodze. Przypomniał, iż jako niechronieni uczestnicy ruchu w starciu z samochodem, będą zawsze na przegranej pozycji.

Panel eksperta ruchu drogowego poprowadził Mariusz Sztal. Zademonstrował filmy dedykowane akcji, wciągając uczestników do rozważań na tematy bezpieczeństwa drogowego seniorów.

Podczas części wykładowej działał nasz serwis rowerowy. Mimo niskich temperatur na zewnątrz, każdy z jednośladów został skontrolowany pod kątem bezpieczeństwa i doposażony w wymagane oświetlenie i odblaski.