W dniu 28 czerwca br. w Warszawie rozpoczęła się ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna pod hasłem „Senior na drodze. Jestem świadomy – będę bezpieczny”. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oficjalnie ogłosił rozpoczęcie akcji skierowanej głównie do grupy 60+ – seniorów narażonych szczególnie na wypadki drogowe – jako pieszych i rowerzystów. Tego typu akcje są bardzo potrzebne. Jakże wielu seniorów zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co niestety ma swoje przełożenie w późniejszych statystykach wypadków drogowych. Wielu seniorów nie jest przygotowanych do uczestnictwa we współczesnym – znacznie bardziej skomplikowanym niż dawniej – ruchu drogowym; jest potrzeba przypomnienia, wyczulenia, ale też wytłumaczenia na nowo, wszelkich zagrożeń. Wypadek to nie przypadek, a ryzyko utraty zdrowia lub życia u tej grupy uczestników ruchu drogowego jest wyjątkowo wysokie. Najczęściej spotykane niewłaściwe zachowania seniorów:

• jako pieszych:

  • niecierpliwość, a wręcz pośpiech szczególnie występujący w sytuacji, gdy do przystanku dojeżdża (dojechał) pojazd komunikacji zbiorowej,
  • skracanie sobie trasy przez jezdnię (przechodzenie na ukos) i lekceważenie przejść dla pieszych,
  • podczas korzystania z przejścia dla pieszych brak niezbędnej koncentracji i obserwacji, łatwowierność,
  • wchodzenie na jezdnię pomimo nadawanego czerwonego sygnału świetlnego,

• jako rowerzystów:

  • problem z sygnalizacją i samą zmianą swojego położenia na drodze (zmiany pasów ruchu i kierunków jazdy),
  • przewożenie na rowerze przeładowanych siatek i toreb,
  • brak elementów odblaskowych i sygnału dźwiękowego jako obowiązkowego wyposażenia roweru oraz oświetlenia roweru w warunkach tego oświetlenia wymagających,
  • korzystanie w miastach z chodnika (z uwagi na swoje bezpieczeństwo) czego skutkiem jest utrudniony ruch pieszych.


Niejednokrotnie sytuacja na drodze, natężenie ruchu oraz prędkość innych pojazdów przerasta ich możliwości, a jak wiemy z wiekiem zdolności psychomotoryczne słabną. Dodatkowo należy podkreślić, że nie każdy senior (i nie tylko senior) jest świadomy, że niektóre lekarstwa potęgują powstawanie tzw. efektu sedatywnego, skutkiem czego jest opóźniona zdolność reakcji i koncentracji.
Podczas spotkania uświadamiane były seniorom kwestie najczęstszych błędów popełnianych przez osoby starsze podczas współuczestniczenia w ruchu drogowym oraz szeroko z tym powiązana współodpowiedzialność. Tego typu akcje są potrzebne w celu podniesienia świadomości zagrożeń, na jakie narażona jest ta grupa osób.