„Poprawa bezpieczeństwa seniorów na drodze, to jedno z priorytetowych działań Ministerstwa Infrastruktury” – mówił Łukasz Smółka, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury

W piątek 21 września przyjechaliśmy z akcją „Senior na drodze. Jestem świadomy – będę bezpieczny” do Krakowa. Partnerem lokalnym naszego wydarzenia było Radio Kraków. To właśnie w jego siedzibie zrealizowaliśmy część wykładową dla krakowskich seniorów.

O lokalnych niebezpieczeństwach na drodze przestrzegał zebranych asp. Mariusz Wilczek z Komendy Miejskiej Policji. Przedstawił statystyki wypadkowości z udziałem seniorów w województwie małopolskim i w samym Krakowie. Na koniec swojego wystąpienia zademonstrował sygnały nadawane przez policjanta kierującego ruchem drogowym.

Mariusz Sztal, ekspert ruchu drogowego zachęcał zebranych do dyskusji na temat prezentowanych filmów, obrazujących niebezpieczne sytuacje drogowe. Klarownie wyjaśniał złożone sytuacje drogowe, zarówno pod kątem prawnym, jak i funkcjonalnym.

Marcin Borowski – Mistrz Europy w Ratownictwie Medycznym przypominał seniorom o zmniejszonej możliwości postrzegania niebezpieczeństw postępującej wraz z wiekiem. Jako czynny członek zespołu ratownictwa medycznego dawał przykłady niepokojących sytuacji, jakie spotkał w swojej karierze. Przedstawiał skuteczne sposoby unikania niebezpieczeństw. Po części wykładowej konsultował z seniorami indywidualne przypadki i udzielał rad i wskazówek.

Dla seniorów z dysfunkcją słuchu pomoc zaoferowała Monika Folwarczny – tłumacz języka migowego, a jednocześnie działaczka na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego osób głuchych. Dzięki jej pomocy całość wydarzenia była na bieżąco tłumaczona na język migowy.

Na koniec części wykładowej podsumowanie wygłosił Łukasz Smółka, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury. Podkreślił, że poprawa bezpieczeństwa seniorów na drodze jest jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Infrastruktury.
Serdeczne podziękowania dla partnerów lokalnych akcji, w szczególności Marcinowi Koczybie, redaktorowi Radia Kraków oraz Grzegorzowi Wysopalowi, przedstawicielowi Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie.

Relacja Radia Kraków dostępna tutaj i tutaj.

Galeria zdjęć dostępna tutaj.

 

© 2018 Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wszelkie prawa zastrzeżone.