To dobry czas na taką akcję

 

Bydgoszcz, 1 sierpnia 2018 r., Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury - odbyły się kolejne zajęcia warsztatowe, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjno-informacyjnej Ministerstwa Infrastruktury i Krajowej Rady BRD, przy współudziale Policji pt. „Senior na drodze. Jestem świadomy - będę bezpieczny”.

Frekwencja dopisała. Prawie połowa spośród przybyłych to cykliści, którzy przyjechali rowerami. Sprawdzono stan techniczny pojazdów, niestety cześć z nich wymagała doposażenia. Seniorzy otrzymali także kamizelki i opaski odblaskowe.

Organizatorzy wydarzenia omówili i zinterpretowali sytuacje, które mogą się zdarzyć na drodze. O bezpieczeństwie mówili też uczestnicy spotkania. Jedna z rowerzystek nawiązała do warunków atmosferycznych - wysokich temperatur: - Jak się jedzie na rowerze, to nie odczuwa się temperatury. Najtrudniejszy jest moment, jak się człowiek zatrzymuje i wtedy mam wrażenie, jakbym stanęła pod prysznicem. Ja przygotowuję się zabierając dużo płynów i robiąc częste postoje - radziła seniorka.

Obok ekspertów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, warsztaty prowadzili tez policjanci. - Takie spotkania, mają pokazać seniorom, że rower jest świetnym środkiem transportu, jest ekologiczny, dla zdrowia. I wsiadając na niego, mając wiedzę o przepisach, nie ma się czego obawiać, a wtedy ta podróż będzie bezpieczna i przyjemna - przekonywał asp. Szymon Porażyński z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

W wydarzeniu uczestniczył sekretarz Wojewódzkiej Rady BRD Toruniu Marek Staszczyk, który skonkludował: - To dobry czas na taką akcję, właśnie teraz na drogach spotykamy bardzo wielu rowerzystów. Ponadto, mimo okresu urlopowego seniorzy jednak znaleźli czas i przyszli na warsztaty. Inicjatywę przyjąłem z wielką satysfakcją.

Obok warsztatów z zakresu brd, równie interesujące okazały się porady dietetyków z Polskiego Centrum Dietetycznego - Projekt Zdrowie.

Podkreślić należy zainteresowanie, spotkaniem i jego tematyką, przedstawicieli regionalnych mediów. Wydarzenie relacjonowali dziennikarze TVP 3 Bydgoszcz, Radia Plus Bydgoszcz i Polskiego Radia PiK itd. Pracownia Integracji Międzypokoleniowej KPCK (partner lokalny akcji), jeszcze w trakcie bydgoskiego spotkania, w mediach społecznościowych transmitowała przebieg spotkania, rozmowy z uczestnikami oraz organizatorami. W załączeniu fotoreportaż z Bydgoszczy (kliknij tutaj).
Kolejne spotkania z pieszymi i rowerzystami grupy 60+ zaplanowano na 2. i 3. sierpnia. Odbędą się w Toruniu i Płocku.

Galeria zdjęć z warsztatów znajduje się tutaj

 Warsztaty w Bydgoszczy

 

 

© 2018 Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wszelkie prawa zastrzeżone.